Natrite to!

Miešame farby na drevo na počkanie

Zjistit viac

Ekologické farby

Zjistit viac

Ako a čím natrieť drevený plot ako profesionál

Staviate nový plot z drevených latiek? Potom správne tušíte, že im musíte dopriať starostlivosť. A to ešte pred tým, než ich zmontujete. Drevo je nádherný materiál, ktorý stále pracuje. A tak pre vás máme kompletný návod, ako a čím natrieť plot, aby ste dosiahli profesionálny výsledok. Predĺžite tak životnosť dreva a renováciu oddialite pokojne aj o niekoľko rokov.

Čím plot natrieť?

Na výber máte z dvoch hlavných možností:

  • Lazúra – nechá vyniknúť štruktúru dreva.
  • Krycia farba – vytvorí jednotnú farbu a štruktúru dreva prekryje.

Rozdielov je medzi nimi viac, to už však záleží na konkrétnom type produktu. Platí, že syntetické farby lepšie priľnú a s vodou riediteľnými sa zase lepšie pracuje.

Týmto základným náterom to nekončí. Myslieť musíte aj na impregnáciu a konečnú ochranu. Celkom by mal postup pozostávať z troch krokov:

  1. Impregnácia dreva – chráni drevo pred hubami, plesňami, hmyzom, modraním.
  2. Základný náter (farba alebo lazúra) – základná úprava dreveného povrchu, či už je farebná alebo bezfarebná.
  3. Konečný náter - chráni drevo pred vonkajšími vplyvmi a UV žiarením.

Ale neobávajte sa, nebudete potrebovať tri rôzne produkty. Dnes už sú na trhu nátery 2v1 alebo aj 3v1. Vystačiť si tak môžete aj s jediným produktom a plot bude perfektne chránený.

Čím odporúčame plot natrieť?

  • Adler Pullex 3in1 - Lasur – lazúra 3v1, funguje ako impregnácia, základný náter aj konečná ochrana.
  • Remmers HK Lazúra – ďalšia lazúra 3v1, ktorej navyše stačia iba dve vrstvy.
  • Osmo Ochranná Olejová Lazúra – lazúra 2v1, funguje ako základný náter a konečná ochrana.
  • Lignovit Lasur – rýchloschnúca lazúra, ktorá zároveň slúži ako ochrana pred hubami, plesňami a zamodraním dreva. Môžete ju aplikovať aj striekaním. My ju používame na namáčanie plotoviek.
  • Tikkurila Valtti Plus Complete – poskytuje extra vysokú odolnosť a veľmi rýchlo schne.

TIP: Myslite aj na ošetrenie rezných hrán. Práve tam je drevo najchúlostivejšie a má sklony k napučaniu, praskaniu a vysúšaniu. Ochranným náterom špeciálne určeným na rezné hrany dreva predĺžite životnosť plotu. Použiť môžete napríklad REMMERS Ochranný náter priečnych rezov.

Čo si ešte na natieranie plotu pripraviť?

Okrem materiálu na náter budete potrebovať aj plochý štetec. Pre lazúry značky Adler odporúčame štetce Adler, inak môžete siahnuť po našich štetcoch Artisan alebo štetcoch ANZA.

No a nakoniec nezabudnite ešte na rukavice, aby ste si zbytočne neumazali ruky farbou. Pokiaľ ich mať nebudete, farbu z rúk dostanete riedidlom na farby.

Ako spočítať, koľko farby budete na náter plotu potrebovať?

Spotreba farby alebo lazúry záleží jednak na konkrétnom produkte a tiež na type dreva. Každé drevo totiž inak saje. Pri produkte by malo byť vždy uvedené, na akú veľkú plochu vystačí jeden liter. Môže to byť 10, ale aj 18 m2/liter.

Pri výpočte potom postupujte takto:

  1. Vypočítajte celkovú plochu plotu. To znamená sčítať veľkosť povrchu všetkých strán jednej latky a vynásobiť celkovým počtom latiek.
  2. Výslednú hodnotu vynásobte počtom náterov, ktoré budete potrebovať.
  3. Nakoniec toto číslo vydeľte údajom m²/l uvedeným na prípravku.

Radšej počítajte s rezervou (najlepšie 10%), neotvorený produkt by nemalo byť problém s potvrdením vrátiť späť do obchodu. Plot ale budete po každých troch až piatich rokoch natierať znova, a tak si farbu alebo lazúru môžete pokojne nechať do zásoby.

Na čo myslieť ešte pred tým, než budete plot natierať

Materiál už sme prebrali a teraz sa ešte pozrieme na niekoľko dôležitých vecí, ktoré pred samotnou akciou zvážiť.

Máte dosť času? Za jeden deň plot nenatriete

Myslite na to, že medzi každou vrstvou náteru budete niekoľko hodín čakať, kým zaschne. A ešte k tomu budete natierať na dvakrát – z každej strany. Niektoré rýchloschnúce lazúry sú pripravené na ďalší náter v priebehu niekoľkých hodín, väčšinou ale budete čakať 12–24 hodín.

Keď to vynásobíte tromi vrstvami z oboch strán, celý plot budete mať hotový za šesť dní. Je to tak, bohužiaľ. Čas ale môžete výrazne skrátiť výberom rýchloschnúcej lazúry alebo takej, ktorej stačia len dve vrstvy.

Na čom budete plot natierať?

To je dôležitá otázka. Aby ste mohli natierať všetky latky naraz, budete potrebovať veľa priestoru. Najlepšie sa vám budú natierať, keď ich položíte na klasické pracovné kozy. Inak môžete využiť pracovný stôl alebo rozložiť na rovnej zemi plachtu a podložiť dvoma latkami, aby neležali celou svojou plochou na zemi.

Zistite si predpoveď počasia

Nemalo by určite pršať, to je jasné. Pozrite sa však aj na rýchlosť vetra. Keď bude veľmi fúkať, na natreté drevo sa nalepí zvírený prach. Optimálne nie je ani priame slnko, náter potom príliš rýchlo zasychá. Ideálne je nebo mierne pod mrakom a bezvetrie.

Ako natrieť plot: ideme na to

Prípravu máme za sebou a môžeme sa pustiť do akcie! Ako natrieť plot ako profesionál? Poďme sa na to pozrieť krok za krokom:

  1. Drevo je potrebné najskôr dôkladne očistiť, aby náter poriadne a rovnomerne vsiakol. Podľa stavu dreva použite tlakovú pištoľ a nechajte dôkladne preschnúť, alebo povrch jemne zbrúste brúsnym papierom so zrnitosťou 120 - 180.
  2. Latky natierajte vždy v smere vlákien dreva, aby nevznikli škaredé šmuhy.
  3. Ako prvá vrstva príde impregnácia dreva, po zaschnutí nie je nutné prebrúsenie. Možno ste zvolili farbu alebo lazúru, ktorá slúži ako impregnácia aj hlavný náter, a tak použijete jeden produkt na všetky nátery.
  4. Až latky natriete spredu aj zo strán, necháte ich uschnúť potrebný počet hodín. U rýchloschnúcich lazúr a farieb to bude maximálne 6 hodín, inak minimálne 12 hodín.
  5. Po zaschnutí latky otočíte, urobíte medzibrus a rovnakým spôsobom ich natrite z druhej strany. A zase nasleduje schnutie a medzibrús.
  6. Rovnakým spôsobom natrite latky druhou vrstvou – buď zostanete pri produkte 3v1, alebo po impregnácii použijete klasickú lazúru alebo farbu. Natrite z jednej strany a z bokov - necháte uschnúť - medzibrús - náter z druhej strany - necháte uschnúť - medzibrús.
  7. Nakoniec prichádza posledná ochranná vrstva, pri ktorej postupujete úplne rovnako. Tentokrát už po zaschnutí nebrúsite.

Takto vyzerá základný postup. Všetko však závisí od produktu/produktov, ktoré ste si vybrali. Dobre sa preto pozrite, akú ochranu drevu poskytujú, či sa musia kombinovať s inými produktmi a ako dlho schnú. Pri niektorých lazúrach 3v1 dokonca stačia len dva nátery jedným a tým istým produktom. To je potom hotovo raz dva.

A čo keď renovujete starý plot?

Potom vás čaká práca navyše, pretože je potrebné najskôr odstrániť všetku starú farbu. S tým vám pomôže ručná drôtená kefa. Nakoniec povrch ešte dočistíte brúsnou špongiou a drevo je pripravené na nový náter. Ak sa farba na dreve drží zubami nechtami, pomôže vám odstraňovač náterov.

Stav plotu kontrolujte každý rok, nech všetko podchytíte včas. Potom je obnova náteru oveľa jednoduchšia.

+420 608 404 088 HOT LINE
denne 8:00 - 22:00 hod.

Poradíme vám ako ošetriť drevo

9 výdajných miest v Českej republike

Množstevné zľavy pre verných zákazníkov

Špeciálne rabaty pre firmy a živnostníkov

Hore

© 2024 lacne-farby-laky.sk - Všetky práva vyhradené