Natrite to!

Miešame farby na drevo na počkanie

Zjistit viac

Ekologické farby

Zjistit viac

ThermoWood: Testované nátery, ktoré prinášajú špičkovú starostlivosť

Thermowood fasáda

Drevo ThermoWood je stále viac obľúbené. V tomto článku sa pozrieme ako ho vhodne ošetriť a predĺžiť jeho životnosť. Otestované farby priamo na toto drevo prinášajú možnosť ako sa oň čo najlepšie starať. Aké ošetrenie teda zvoliť a prečo?

Čo je ThermoWood?

Poďme si pripomenúť, čo je vlastne ThermoWood. Je to tepelne upravené drevo s výnimočnými vlastnosťami, pretože neobsahuje živice, je tvarovo stále a odoláva plesniam a škodcom. Podrobnejšie sme sa o tejto drevine rozpísali v našom článku na našom druhom e-shope s drevomateriálom. Poďme si predstaviť niekoľko značiek a rád na ošetrenie.

Prečo je výber náterov taký dôležitý?

Aký náter je však pre ThermoWood vhodný? Je dôležité si uvedomiť, že drevo, ktoré prešlo tepelnou úpravou nie je obyčajné drevo. Vďaka vysušeniu zvýšilo svoju odolnosť, no stratilo schopnosť vstrebať ochranný náter ako iné dreviny. Preto je výber ošetrenia taký dôležitý. Otestovali sme spoločne so spoločnosťou ADLER nátery, ktoré sú vhodné na tepelne upravené drevo.

Testované farby pre ThermoWood od ADLER: Ako vybrať to správne ošetrenie

A aký je vlastne prínos testovaných farieb? Výsledky testov potvrdzujú nielen vysokú odolnosť, ale aj schopnosť zachovať intenzitu a sýtosť farby aj po dlhodobom vystavení vonkajším vplyvom. A hlavne sú vhodné pre špecifické vlastnosti tohto dreva, čo znamená, že si dobre poradia aj s tým, že drevo zle saje. A aké sú to?

Nátery do exteriéru na pochôdzne plochy

Pochôdzne plochy vyžadujú zvýšenú ochranu, pretože sú vystavené veľkej záťaži, preto je vhodné zvoliť Adler Bodenöl, ktorý túto ochranu poskytuje. Pre ThermoWood bol testovaný odtieň Kongo.

Nátery do exteriéru na zvislé plochy

ADLER Pullex 3in1 je vhodný na zvislé plochy v exteriéri, ako sú ploty či fasády. Najsvetlejší testovaný odtieň je Smrekovec, tmavší Orech a najtmavší Palisander. Každý odtieň zaručuje spoľahlivú ochranu dreva voči vonkajším vplyvom.

Rozdiel s ošetrením a bez

Na fotografii je znázornené, aký rozdiel je v nanesení farby v odtieňoch Smrekovec a Orech a ako vyzerá ThermoWood bez ošetrenia.

A na čo by sme nemali zabúdať pri výbere farby do exteriéru? ThermoWood nemá stabilnú farbu a na slnku bledne. Preto je odporúčané zvoliť farbu tmavšieho odtieňa. Viac pigmentu vo farbe poskytuje totiž silnejšiu ochranu proti slnečnému žiareniu, čo zabraňuje rýchlemu vyblednutiu a dlhšiu dobu udržuje pôvodnú farbu dreva.

 ADLER Pullex 3in1 ADLER Bodenöl

Nátery do interiéru na zvislé plochy

Adler Innenlasur, najmä Innenlasur UV 100 bezfarebná alebo Innenlasur NUSS zaručí spoľahlivú starostlivosť o ThermoWood v interiéri. Je však dobré vyhnúť sa náterom s bielym pigmentom, ktoré pôsobia nevzhľadne.

Ochrana ThermoWoodu: Aj iné značky ochránia spoľahlivo

Nátery značiek OSMO, PNZ i Owatrol sú tiež vhodné na tepelne upravené drevo. Rešpektujú vlastnosti tohoto dreva a chránia ho. Vďaka nim bude tepelne upravené drevo chránené pred nerovnomernou patinou.

PNZ na Thermowood OSMO olej na Thermodrevo

ThermoWood bez ošetrenia: Šedivý tón ako pridaná hodnota

Ale čo keď sa rozhodnete ThermoWood neošetriť? Voľba je na vás, táto drevina umožňuje ponechať drevo bez ošetrenia. Áno, je to tak. Aj napriek tomu, že odjakživa počúvame, že o drevo sa treba pravidelne starať, tu to neplatí vďaka tepelnej úprave, ktorou drevo prešlo. Ale pozor! Ponechať drevo bez ošetrenia nie je pre každého, drevo totiž získa prirodzenú patinu a postupne získava šedivý tón v reakcii na okolité prostredie. Tým získa rustikálny nádych, čo niekto môže považovať za výhodu, ale niekto aj nie.

Návrat ku karamelovému odtieňu s odšeďovačom

Čo ak sa rozhodnete vrátiť k pôvodnému karamelovému odtieňu? Stačí použiť odšeďovač. Umožňuje obnoviť farbu dreva a priniesť mu späť jeho pôvodnú farbu. ThermoWood zachováva karamelovú farbu po celom priereze, čo umožňuje opakovanú obnovu.

Odšeďovače

Štetec nebo nástrek?

Odrádza vás charakteristická patina dreva, ktorá vzniká bez ošetrenia? Tak sa o ThermoWood starajte! Pri nanášaní náteru je vhodné použiť štetec. Nástrek nie je úplne najlepšou voľbou, je to síce rýchlejší spôsob, ale nie elektívnejší. Pri nástreku sa farba do dreva nevsaje, zato pri práci so štetcom sa ochranný náter do dreva lepšie zapracuje.

ThermoWood lamely: Ako zvládnuť špecifickú štarostlivosť s ľahkosťou

ThermoWood ponúka obklady Triple Shadow s dvoma drážkami alebo Luna Dual s jednou drážkou. Starostlivosť o ne vyžaduje pozornosť a dôslednosť. Na náter lamel, ktoré sú vďaka svojmu profilovaniu špecifické, je vhodné na nanesenie farby využiť dva štetce, a to jeden silnejší a druhý užší, čo uľahčí natretie drážok lamel a zaistí rovnomernú povrchovú úpravu.

Thermowood lamely Thermowood lamely

Drevo ThermoWood predstavuje vysoko odolný materiál. Tvarová stálosť a vysoká odolnosť z neho robí ideálnu voľbu pre rôzne projekty. Starostlivosť a vhodná ochrana nátermi od overených značiek sú kľúčové pre zachovanie jeho kvality. Vyskúšajte naše odporúčanie!

 608404088            info@lacne-farby-laky.sk

+420 608 404 088 HOT LINE
denne 8:00 - 22:00 hod.

Poradíme vám ako ošetriť drevo

9 výdajných miest v Českej republike

Množstevné zľavy pre verných zákazníkov

Špeciálne rabaty pre firmy a živnostníkov

Ověřený zákazník před 3 dny

vysoka odbornosť a ludsky pristup

Ověřený zákazník před 4 dny

zaujímavé ceny, no zaplatený tovar nedodali bez uvedenia príčiny

Ověřený zákazník před 5 dny

Dobré ceny, veľký výber

Hore

© 2024 lacne-farby-laky.sk - Všetky práva vyhradené