Natrite to!

Miešame farby na drevo na počkanie

Zjistit viac

Ekologické farby

Zjistit viac

Sauna? Tá pravá je s vôňou dreva

Keď sa povie sauna, mnohí z nás si predstavia krajinu tisícich jazier, ktorá je kolískou saunovania. Áno, je to Fínsko. Zatiaľ čo vo Fínsku je sauna najviac spoločenským miestom, u nás je naopak vnímaná ako miesto pokoja. Saunovanie má však blahodarné účinky ako na našu psychickú, tak aj fyzickú stránku.

Sauna, miesto relaxu s blahodarnými účinkami

Už ste premýšľali nad možnosťou zaobstarať si vlastnú saunu? Má to obrovské výhody! Ste pánom svojho (saunovacieho) času, s nikým sa nemusíte deliť a tzv. terapiu horúčavou, ktorá má blahodarné účinky na telo i myseľ, si môžete dopriať kedykoľvek to práve budete potrebovať. Nás najviac zaujalo týchto 5 benefitov, ktoré ocení úplne každý, a najmä tí, ktorým občas práca prerastá cez hlavu:

1.) Posilnite imunitu
Saunovanie priam trénuje telo ako správne regulovať teplotu. To nás posilňuje najmä v boji proti nachladnutiu, typicky keď prechádzame z teplého prostredia do chladnejšieho – klimatizácia.

2.) Potrénujete srdce
Vďaka saunovaniu sa vám zvýši kapacita práce srdca a predlžuje sa jeho vitalita. A navyše, skvele pôsobí aj na dýchaciu sústavu. Saunovanie je skvelou prevenciou proti respiračným chorobám ako je kašeľ, astma, bronchitída apod.

3.) Bude sa vám lepšie zaspávať
Vďaka saunovaniu sa spánok celkovo skvalitní. Počas terapie horúčavou sa v tele vytvára melatonín - hormón, ktorý prirodzene reguluje spánkový cyklus. Skúste saunu 60 až 90 minút pred spaním a uvidíte.

4.) Pomáha odstraňovať z tela toxíny
A celkovo napomáha aj k chudnutiu. Pokiaľ na sebe pracujete, saunovanie bude vhodným doplnkom k ceste za lepším ja.

5.) Odbúrava stres
Vďaka vyššej teplote sa vyplavujú endofriny, ktoré vám či chcete alebo nechcete, jednoducho navodia dobrú náladu. Myseľ aj bolesť sa upokojuje a dostávate sa do stavu relaxácie.

Ak ste rovnako ako my došli k záveru, že nápad zaobstarať si vlastnú saunu môže byť najlepším rozhodnutím života, tak máte 2 možnosti: buď si ju jednoducho kúpite už hotovú alebo sa pustíte sa do vlastného projektu. Je to cesta dlhšia, ale o to radostnejšia.

Co budete na stavbu potrebovať?

Najbežnejším materiálom na stavbu sauny je jednoznačne drevo, ktoré saunu krásne prevonia a dodá jej to pravé kúzlo. Na obklady stien a stropov sauny sa hojne využívajú palubovky zo smreka, cédra alebo topoľa osiky.

Pre príslušenstvo do sauny ako podhlavníky, lavičky, opierky a ďalšie drevené prvky, ktoré prídu do styku s ľudským telom, sú ideálnymi drevinami jelša či topoľ osika. Výhodou je, že sa pri vysokých teplotách nerozpália. Jelša ani topoľ neobsahujú smolníky, takže nikde nevyteká žiadna smola.

Nemôžeme opomenúť ani tzv. Thermowood, čo je tepelne upravené drevo, ktoré si aj po rokoch zachováva svoj tvar a vyniká svojimi fyzikálnymi aj mechanickými vlastnosťami.

Aj sauna potrebuje pravidelnú starostlivosť

Drevo však v saune čelí vlhkosti a veľkým tepelným výkyvom. Pri výbere prípravkov na ošetrenie dreva sa zamerajte na tie, ktoré drevu dodajú vysokú odolnosť. Nezabúdajte, že v saune sa extrémne potíme, a tak treba myslieť na pravidelné čistenie a dezinfekciu. Točí sa vám z toho hlava? A čo teda vybrať?

Prípravky na steny a stropy

Ideálnou voľbou je akrylátový lak TIKKURILA Supi Sauna Finish, ktorý perfektne odpudzuje vodu, nezapácha a dosky aj palubovky zostanú čisté - bez plesne.

Ošetrenie lavíc, políc a iného príslušenstva

Na zvýraznenie štruktúry a farby dreva siahnite po údržbovom oleji TIKKURILA Supi Bench Protection. Minerály, ktoré olej obsahuje, zaistia, že sa drevo nebude vysušovať a zároveň bude veľmi odolné voči vlhku.

Ďalšou možnosťou je parafínový olej BELINKA Oil Paraffin. Ten tiež drevo nevysušuje a brániu prenikaniu vlhkosti.

Prípravky na starostlivosť o saunu

A ako na pravidelnú údržbu sauny?

Saunu je potrebné pravidelne vetrať a dezinfikovať, podlahy minimálne raz týždenne.

Aby ste nemuseli kupovať veľké množstvo rôznych typov prostriedkov, máme pre vás 1 univerzálny tip. So špeciálne vyvinutým čistiacim prostriedkom na vlhké priestory TIKKURILA Supi Saunapesu Cleaner rozpustíte povlaky vápenatých usadenín. Povrch bude čistý a zároveň vydezinfikovaný. Podľa nás je to jasná voľba číslo 1!

Pár rád na záver pre správne saunovanie

1. Vykonajte kontrolu vášho zdravotného stavu.
2. Zložte šperky.
3. Nekonzumujte
alkoholické nápoje ani ťažké jedlá. Radšej si dajte hodinku pred saunovaním ľahkú desiatu. Tekutiny dopĺňajte v podobe čistej vody a to pred, pri aj po saunovaní.
4. Vyžeňte z hlavy stres, nervozitu či rozčúlenie.
5. Než vkročíte do sauny, osprchujte sa a dôkladne sa osušte.
6. Z hygienických dôvodov pod seba rozprestrite uterák či prestieradlo.
7. Ideálna pozícia, do ktorej sa v saune uložte, je poležiačky - vaše telo bude v jednej teplotnej úrovni teda sa rovnomerne prehreje.
8. Ideálny čas strávený v saune je 3 x 10 minút, ale všetko záleží na vlastných silách. Určite sa nepreceňujte a v saune zostaňte takú dobu, počas ktorej vám to bude príjemné.
9. Medzi jednotlivými intervalmi sa ochladzujte. Po poslednej fáze saunovania si tiež doprajte odpočinok a doplňte tekutiny.

Zharmonizujte svoje telo pravidelným pobytom v saune

Pokiaľ budete mať vlastnú saunu, nič vám nebráni si procedúry načasovať podľa vašich časových možností, vlastná sauna je obrovská výhoda! Navyše v zime namiesto ochladzovania vodou môžete skočiť rovno do snehu :))

+420 608 404 088 HOT LINE
denne 8:00 - 22:00 hod.

Poradíme vám ako ošetriť drevo

9 výdajných miest v Českej republike

Množstevné zľavy pre verných zákazníkov

Špeciálne rabaty pre firmy a živnostníkov

Ověřený zákazník před 3 dny

asi maju veľa tovaru, obrázok nesedí s tým čo mi došlo

Ověřený zákazník před 3 dny

Bol som spokojní, všetko prebehlo v poriadku.

Ověřený zákazník před 4 dny

donáška priamo domov

Hore

© 2023 lacne-farby-laky.sk - Všetky práva vyhradené