Natrite to!

Miešame farby na drevo na počkanie

Zjistit viac

Ekologické farby

Zjistit viac

Ako pripraviť drevenú terasu na zimu

Jeseň je ideálne obdobie na splnenie restov z leta a hlavne prípravu záhrady a domu na prichádzajúcu zimu. V tomto článku prinášame návod, ako na ošetrenie drevených terás nielen pred zimným obdobím.

Ošetření dřevěné terasy nejen před zimním obdobím

Drevená terasa má mnoho výhod. Prírodný vzhľad tohto materiálu dodá terase na útulnosti a každá strávená chvíľa je prevoňaná nezameniteľnou arómou. Aby ste terasu mohli využívať čo najdlhšie, je nutné drevu venovať náležitú starostlivosť a poskytnúť materiálu dôležitú ochranu pred rozmarmi počasia.
Neošetrené drevo praská a zanášajú sa doň nečistoty, rôzne plesne a nesmieme zabúdať aj na odreniny spôsobené kamienkami v podrážke. Pripomenieme si, ako na ošetrenie a čo je k nemu potrebné.

Kedy terasu ošetrovať?

Keď zmení drevo farbu a voda sa do neho vsakuje. Vhodné je venovať drevenej terase starostlivosť aspoň dvakrát do roka. Pred sezónou na jar a pred zimou.
Vonkajšia teplota by mala byť medzi 10–25 °C a nesmie pršať. Vhodné je teplejšie počasie prelomu septembra a októbra.

Upratovanie predovšetkým

Pred samotným ošetrením terasy musíte zožať rastliny a záhradný nábytok. Začnite zametením a umytím terasy vodou, majiteľom vysokotlakových čističov odporúčame do 80 barov sily prúdu.

Pokiaľ už vaša drevená terasa získala strieborný nádych, využite navlhčený povrch rovno na aplikáciu odšeďovačov. Vyberať môžete medzi značkami Remmers alebo ADLER a nanášajte pomocou špeciálnej kefy OSMO či štetcov ANZA na celý povrch terasy.
Obom prípravkom stačí pôsobiť cca 15 minút a potom kefou (av smere vlákien dreva) začnite terasu čistiť. Vykefované drevo stačí už len opláchnuť vodou a pred ďalšími krokmi ho nechajte aspoň deň až dva uschnúť.

Prvý náter

Pokiaľ máte drevenú terasu novú, čaká vás prvý náter. Exotické terasy neošetrujte ihneď po montáži. Odporúčame počkať cca 2-3 mesiace po pokládke, pretože dochádza k prirodzenému vyplavovaniu látok. Po ich vyplavení potom bude terasa lepšie absorbovať olej. Ohľadom typu dreva a následnej starostlivosti vám poradí predajca. Terasy zo sibírskeho smrekovca a thermo dreva ošetrite hneď po montáži.

Ako na to?

Na očistenú terasu príde ochranná vrstva. Olej preniká hlboko do materiálu, neoprskává sa a neodlupuje sa pričom zaistí dostatočnú ochranu. Vďaka oleju je drevo aj čiastočne vodeodolné a uchová si zdravý vzhľad, zároveň môže stále dýchať a vlhkosť tak uniká von. Náter drevo konzervuje a chráni pred rozmarmi jesenného a hlavne zimného počasia. Zostáva len vybrať, ktorý z olejov je ten pravý a nezabudnite na náradie ANZA určené priamo na ošetrenie terasy.

Vyberať môžete medzi:

ADLER

Rakúsky výrobca ponúka skutočne širokú paletu farieb terasových olejov. Namiešame vám ten pravý odtieň presne podľa priania. A kto váha, poštou zasielame drevený vzorkovník farieb.

Olej nanášajte v tenkej vrstve, aby sa stíhal vsakovať a po cca 12 hodinách môžete aplikovať druhý náter. Terasa ošetrená značkou Adler je vodeodolná a chránená proti škodlivému UV žiareniu (okrem bezfarebného oleja, ktorý neobsahuje pigmenty).

OSMO

Aj nemecké Osmo počíta s možnou nerozhodnosťou, preto si môžete nechať zaslať vzorkovník terasových olejov a vybrať farbu presne podľa vášho gusta. A keď budete chcieť dôkaz o dobrom výbere, ponúkame aj 5 ml vzorčeky rôznych odtieňov a vy si tak môžete na malom kúsku dreva vyskúšať, či je vybraný odtieň vhodný. Všetky terasové oleje OSMO majú veľkú výdatnosť, čo znamená, že s 1 litrom oleja si vystačíte až na 24 m2 podľa typu dreva.
Pokiaľ máte doma bazén, alebo malé deti, rozhodne príde vhod aj OSMO Protišmykový terasový olej. Neslúži ako samostatný náter, preto odporúčame ho použiť ako doplnkovú vrchnú vrstvu až po riadnom ošetrení drevenej terasy farebnými olejmi.

REMMERS

Nemecký Remmers je synonymom nielen pre výbornú kvalitu výrobkov a vynikajúce ceny. Dlhá životnosť sa spája hlavne s terasovými olejmi Remmers na báze rozpúšťadiel. Farebné odtiene sú spoľahlivou ochranou pre veľké množstvo drevín. Vďaka oleju bude vaša terasa odolná nielen proti UV žiareniu, kvôli ktorému drevo často šedne, ale aj proti vode a vysúšaniu.
Značka má vo svojom portfóliu aj rad Remmers ECO. Zloženie na báze vody a obnoviteľných surovín navyše s protišmykovou zložkou skvele ochráni drevenú terasu pred vysychaním a UV žiarením. Plusom je tiež minimálny podiel rozpúšťadiel.
Náter odporúčame vykonávať plochými štetcami v smere drevených vlákien. Za priaznivého počasia je doba schnutia cca 4 hodiny a v prípade potreby môžete previesť aj druhý náter. Náradie po skončení prác umyte vodou.

Olejom ošetrenú terasu môžete v zime nechať úhorom, sneh nie je potrebné odpratávať. Naopak hrozí, že by ste ochrannú vrstvu mohli metlou poškodiť a drevo poškriabať.
Pokiaľ ešte stále váhate, ako svoju terasu ošetriť, neváhajte sa obrátiť na nás. Ochotne a profesionálne poradíme s čímkoľvek!

+420 608 404 088 HOT LINE
denne 8:00 - 22:00 hod.

Poradíme vám ako ošetriť drevo

9 výdajných miest v Českej republike

Množstevné zľavy pre verných zákazníkov

Špeciálne rabaty pre firmy a živnostníkov

Ověřený zákazník včera

Rýchlosť
Dobré zabalenie
Široká ponuka

Ověřený zákazník před 9 dny

Bol som spokojny zo všetkym

Ověřený zákazník před 13 dny

extremne rychle vybavenie objednavky a dobra komunikacia

Hore

© 2024 lacne-farby-laky.sk - Všetky práva vyhradené