Natrite to!

Miešame farby na drevo na počkanie

Zjistit viac

Ekologické farby

Zjistit viac

Ako renovovať drevenú terasu krok za krokom

Stratila vaša drevená terasa svoju pôvodnú krásu? Potom je na čase ju renovovať! Poradíme vám, ako presne postupovať, aby terasa zase žiarila ako nová.
A to úplne bez brúsenia, ušetríte si tak veľa práce.

Pravidelná údržba terasy sa oplatí

Na pravidelnú údržbu je teraz síce neskoro, vaša terasa predsa potrebuje renovovať. Poďme si však len v rýchlosti pripomenúť, ako sa o terasu priebežne starať, nech ďalšiu renováciu oddialite na nedohľadno. Ideálne raz ročne treba drevenú terasu poriadne vyčistiť a natrieť olejom. Stačí pár hodín práce a máte zase na rok postarané.

1. krok renovácie: vyčistenie terasy

Tak a teraz už k samotnej renovácii drevenej terasy. Celá zábava začína dôkladnou očistou. Najjednoduchším spôsobom, ako drevenú terasu vyčistiť, je vziať si na pomoc vapku. Silný prúd vody spoľahlivo odstráni všetky kamienky a nánosy nečistôt.

Ak výkonnú vapku nemáte, na manuálne čistenie využite ryžovú metlu alebo kefu na čistenie terás, ideálne s teleskopickou tyčou, nech si netrápite chrbát. Tyč je kompatibilná s ďalším náradím značky OSMO, a tak ju využijete aj na ďalšie projekty. Pomocou kefy bez problémov vyčistíte hladké aj profilované terasy.

2. krok renovácie: odšedenie dreva

Sľúbili sme, že nebudete musieť brúsiť - to je možné vďaka špeciálnemu odšeďovaču dreva. Zašednuté, nezdravo vyzerajúce drevo spoľahlivo obnoví aj bez brúsenia.

Ako na odšedenie dreva?

 1. Drevo navlhčite dostatočným množstvom vody.
 2. Silnú vrstvu gélového odšeďovača naneste kefou v smere vlákien dreva a nechajte pôsobiť, ako radí výrobca. Kefu môžete použiť rovnakú, ako sme spomenuli vyššie – OSMO kefu na čistenie terás.
 3. Po uplynutí času drevo poriadne vydrhnite, rovnako ako sa to robí pri palube lode.
 4. Nakoniec terasu opláchnite veľkým množstvom vody a nechajte asi 48 hodín schnúť.

Pamätajte, že terasa musí byť pri nanášaní a pôsobení odšeďovača stále vlhká. V teplom počasí, kedy sa voda rýchlejšie odparuje, preto pracujte po častiach.

A koľko odšeďovača si pripraviť? Jeden liter vystačí približne na 10 m2. Záleží na miere zašednutia.

3. krok renovácie: náter terasovým olejom

Potom už stačí drevo natrieť kvalitným terasovým olejom. Kvalitným preto, aby terasu spoľahlivo ochránil pred vlhkosťou, UV žiarením, hnilobou, plesňou a škodcami. A ešte aby sa s ním ľahko pracovalo.

Presne takým olejom je OSMO špeciálny olej na terasy. Drevo je po natretí perfektne chránené, ale jeho póry zostanú otvorené, a tak môže stále dýchať. To je dôležité, aby drevo nenapučalo a náter následne nepopraskal. Navyše je to prípravok na báze prírodných olejov a voskov.

Ako postupovať pri nátere terasy?

 1. Na čisté a suché drevo naneste olej v tenkej vrstve. Ťahy robte vždy v smere vlákien dreva. Na nanášanie môžete použiť napríklad OSMO kefu.
 2. Pri renovácii stačí jeden náter na očistený povrch. Pri dreve bez povrchovej úpravy budú potrebné nátery dva.
 3. Drevo nechajte asi 8 – 10 hodín schnúť. Pokiaľ budete nanášať druhý náter, musíte počkať, až prvá vrstva úplne zaschne, potom naniesť druhú vrstvu a opäť nechať schnúť.

Doba schnutia závisí od vonkajších podmienok. Okolo deviatich hodín to bude trvať za bežných klimatických podmienok, teda pri teplote 23 °C a relatívnej vzdušnej vlhkosti 50 %. Pri nízkych teplotách a/alebo vyššej vzdušnej vlhkosti bude drevo schnúť dlhšie.

Renováciu terasy je lepšie naplánovať. Vyhnite sa natieraniu dreva pri teplote pod 10 °C alebo naopak v horúčave na priamom slnku. Vlhkosť by potom nemala byť vyššia ako 80 %. Sledujte predpoveď počasia, nech vás do druhého dňa neprekvapí dážď.

Natieranie terasy vám uľahčí šikovný set

So sadou kefy, štetca a vaničky na olej vám natieranie pôjde raz dva. Vďaka jednorazovým vložkám do vaničky sa navyše nemusíte trápiť s jej umývaním a po dokončení práce je nádoba rovno pripravená na ďalšie použitie.

Set na natieranie terás obsahuje:

 • vaničku na olej s priemerom 250 mm s otieracími žliabkami,
 • 3 ks jednorazových vložiek do vaničky,
 • kefu na natieranie terás so šírkou 150 mm s vyberateľnou polohovateľnou rukoväťou s dĺžkou 150 mm,
 • plochý štetec so šírkou 25 mm.

A môžete sa do toho pustiť! Ak by ste si nevedeli rady s výberom terasového oleja, neváhajte sa nam ozvať. Alebo pozrite sa na mnohé z kutilských rád našej poradne. domácich rád do našej poradne.

+420 608 404 088 HOT LINE
denne 8:00 - 22:00 hod.

Poradíme vám ako ošetriť drevo

9 výdajných miest v Českej republike

Množstevné zľavy pre verných zákazníkov

Špeciálne rabaty pre firmy a živnostníkov

Ověřený zákazník před 4 dny

Dobrá cena + darček a dodanie na tretí deň.

Ověřený zákazník před 7 dny

Rýchle dodanie,perfektne zabalené

Ověřený zákazník před 11 dny

Mili lidia, dakujem...

Hore

© 2023 lacne-farby-laky.sk - Všetky práva vyhradené