Natrite to!

Miešame farby na drevo na počkanie

Zjistit viac

Ekologické farby

Zjistit viac

Čím natrieť drevo, keď nepoznáte pôvod starého náteru

Náter vašich drevených okien, dverí, plotu alebo fasády sa lúpe a drevo pod ním zvetráva? Potom je najvyšší čas na renováciu. No áno, ale čo keď neviem, čím boli pôvodne natreté? Aj tak pre vás máme riešenie! Poradíme vám, ako obnoviť krásu dreva, keď o jeho predchádzajúcej starostlivosti nemáte dostatok informácií.

Čo robiť, keď nepoznáte pôvod starého náteru

1. Renovácia drevených okien a dverí

Pri renovácii okien a dverí budete postupovať rovnako. Najskôr je potrebné odstrániť starý náter. S tým vám pomôže Abbeizer Express alebo Abbeizer Spray - univerzálny odstraňovač náterov. Vhodný je najmä v prípade starých okenných náterov na vodnej báze, využiť ho však môžete na akékoľvek zvislé plochy a rozmerovo malé predmety. Okrem drevených okien a dverí teda aj nábytok, zábradlia alebo rámy.

Ako použiť odstraňovač náterov ADLER Abbeizer?

1. Prípravok rovnomerne naneste na drevo.
2. Nechajte asi 10 minút pôsobiť.
3. Pomocou škrabky alebo brúsneho papiera napučaný náter odstráňte.

Aplikácia odstraňovača starých náterov ADLER Abbeizer na okenný rám Odstránenie starého náteru z okenného rámu pomocou škrabky

Drevo je potrebné zbrúsiť naozaj dôkladne, aby ste dosiahli rovnomerne savý povrch a následný náter dobre držal. Pri brúsení sa držte smeru drevených vlákien a na finálne vyhladenie použite brúsny papier so zrnitosťou 100 až 120. Výsledný povrch by mal mať čistú jednotnú farbu a zdravý vzhľad.

Pokiaľ sa vám podarilo starý náter úplne odstrániť, nasleduje vrstva impregnácie dreva. Vďaka nej životnosť dreva mnohonásobne predĺžite a spoľahlivo ho ochránite pred všetkými vonkajšími vplyvmi.

Čo ak sa vám ale starý náter úplne odstrániť nepodarí? Aj to sa môže stať. V takom prípade namiesto impregnácie použite renovačnú farbu, ktorá imituje čerstvé drevo. Podklad farebne zjednotí a zaistí rovnakú savosť po celom jeho povrchu.

Po ošetrení dreva nasleduje lazúra alebo farba

Pri vrchnom nátere máte dve možnosti – lazúru, alebo kryciu farbu. Pokiaľ ste na ošetrenie dreva použili renovačnú farbu (pôvodný náter sa vám nepodarilo úplne odstrániť), môžete voliť ako lazúru, tak aj kryciu farbu.

Pokiaľ ste pôvodný náter úplne odstránili a drevo ošetrili impregnáciou, môžete si tiež vybrať medzi lazúrou a krycou farbou. Každá z nich má pritom odlišné vlastnosti.

Lazúra:

  • Ochráni drevené okná a dvere pred UV žiarením, vodou a nepriazňou počasia.
  • Zvýrazní prirodzenosť dreva a jeho štruktúru.
  • Renovácia pri ďalšom nátere bude jednoduchšia.

Krycia farba:

  • Je mimoriadne odolná voči poveternostným vplyvom.
  • Ponúka široký výber odtieňov.
  • Vrstva farby prekryje štruktúru dreva.
  • Renovácia po rokoch bude náročnejšia.

Pri náteroch značky ADLER vám namiešame odtieň presne podľa vášho želania, prípadne vzorky, ktorú si prinesiete. Vo vami zvolenom odtieni môžeme pripraviť ako lazúru, tak kryciu farbu.

Odtiene miešame na želanie

A čo s prasklinami?

Drobné trhlinky lazúry ošetrite pomocou udržiavacích sád na okná a dvere. V našej ponuke nájdete udržiavaciu sadu od značky ADLER alebo REMMERS. Ošetrenie udržiavacími prostriedkami však odporúčame vykonávať preventívne raz do roka. Predĺžite tak životnosť náteru a oddialite nutnosť následnej renovácie.

V prípade iného povrchového náteru alebo väčších prasklín použite na ich vyplnenie tmel. Nechajte ho stvrdnúť, obrúste a potom povrch natrite vybraným náterom na okná. V prípade početných prasklín ale radšej zvážte, či by sa vám neoplatilo starý náter úplne odstrániť a použiť ako podklad  impregnáciu. Tá drevo ochráni a zaistí dlhotrvajúcu krásu vrchného náteru.

Prečítajte si, ako na údržbu drevených okien a čo môžete stihnúť ešte pred zimou.

2. Renovácia plotu

Rovnako ako pri oknách a dverách, aj pri renovácii plotu je najlepším riešením starú vrstvu farby úplne obrúsiť. Jedine tak nový náter spoľahlivo priľne k povrchu a bude maximálne účinný.

Zbavte drevo nečistôt a odstráňte starý odlupujúci sa náter, predovšetkým silnovrstvové lazúry, ktoré sa môžu odlupovať aj v niekoľkých vrstvách. Použiť môžete brúsny papier, brúsku, teplovzdušnú pištoľ alebo chemické odstraňovače starých náterov. V prípade, že ste starý náter bezo zvyšku odstránili, použite impregnáciu.

Zobraziť impregnácie na drevený plot

Pokiaľ starý náter úplne brúsiť nebudete, odstráňte aspoň všetky odlupujúce sa časti. Potom však vynechajte impregnáciu. Tá je bohužiaľ účinná iba na čisté drevené povrchy.

Na vrchný náter máte opäť na výber medzi lazúrou a krycou farbou.

Lazúra nechá vyniknúť prirodzenú štruktúru dreva, záleží však aj na jej odtieni a množstve náterov (v prípade lazúry sú ideálne dve vrstvy). Čím viac náterov prevediete, tým menej bude štruktúra dreva výrazná. A čím je odtieň lazúry tmavší, tým lepšie bude drevo chránené pred UV žiarením.

Na náter plotu odporúčame tieto tri typy lazúr:

S krycou farbou úplne prekryjete štruktúru dreva. Vyberať môžete zo širokej škály odtieňov, no počítajte s tým, že budúca renovácia plotu bude o niečo náročnejšia.

Na náter plotu odporúčame tieto tri typy krycích farieb:

Ako je to s vrstvením riedidlových a vodou riediteľných náterov?

Pokiaľ bol plot pôvodne natretý vodou riediteľnou farbou alebo lazúrou, môžete na ňu naniesť riedidlový náter. Rozhodne však nie naopak. Vodou riediteľná farba alebo lazúra sa na starý riedidlový náter neuchytí.

Keď teda naozaj neviete, čo bolo použité ako pôvodný náter, tak vždy zvoľte riedidlový, nie vodou riediteľný. Jedným z riešení je aj pôvodný náter úplne odstrániť, čo je ideálny postup.

3. Renovácia drevenej fasády

Pri drevenej fasáde dochádza najčastejšie k dvom situáciám. Prvá z nich je fasáda, ktorá bola pôvodne natretá olejom, to ale naposledy pred niekoľkými rokmi. V takom prípade je najlepším riešením povrch jemne zbrúsiť a až potom naniesť novú vrstvu oleja. Jedine tak drevo náter rovnomerne vsiakne a bude dostatočne chránené.

Použiť môžete:

Ďalšou situáciou býva fasáda natretá tmavým náterom, kedy štruktúra dreva nie je viditeľná. Tento tmavý náter je nevyhnutné úplne odstrániť až na pôvodný hladký drevený podklad. Použite na to mosadznú drôtenú kefu a drevo kefujte vždy v smere vlákien.

Pokiaľ si chcete ušetriť namáhavé ručné kefovanie veľkých plôch, siahnite po profesionálnom kefovacom stroji. Následne zrazte hrany brúsnym papierom so zrnitosťou 60–100 a nakoniec drevo očistite od všetkého prachu a nečistôt.

Na takto dôkladne obrúsené drevo naneste renovačnú béžovú farbu a následne lazúru alebo kryciu farbu vo vami vybranom odtieni.

Použiť môžete:

Renovácia drevenej fasády

Čím dôkladnejšie náter obnovíte, tým dlhšie si užijete jeho krásu

Samozrejme, nie vždy máme dostatok času a energie na dôkladnú renováciu. Odstránenie všetkých starých vrstiev náteru je ale základom pre dlhú životnosť a krásu čerstvo natretého dreva. Pokiaľ si s ním dáte tú prácu a ešte sa o neho budete pravidelne starať, budúcu renováciu oddialite na nedohľadno. A váš dom bude v ulici len žiariť!

+420 608 404 088 HOT LINE
denne 8:00 - 22:00 hod.

Poradíme vám ako ošetriť drevo

9 výdajných miest v Českej republike

Množstevné zľavy pre verných zákazníkov

Špeciálne rabaty pre firmy a živnostníkov

Ověřený zákazník před 2 dny

rýchlosť

Ověřený zákazník před 8 dny

Som spokojný,len obchod by mal kuriérom dať vedieť čo znamenajú nálepky na balíku... prišiel poškodený, našťastie škoda zanedbateľná

Ověřený zákazník před 9 dny

Super jednanie

Hore

© 2024 lacne-farby-laky.sk - Všetky práva vyhradené